Makrome Yapımı

Makromede İp Uzunluğu Nasıl Hesaplanır?

Makromede İp Uzunluğu Nasıl Hesaplanır?

Makrome yapıma başlamadan önce yapılması gereken ilk şey ip uzunluğunun ayarlanması olmalıdır. Yapacağınız şeye yönelik ortalama ip boyutu ayarlanmalıdır. İpin az bırakılması düğümlendikçe çabucak bitmesine sebep olur ve ek yapmak gerekebilir.Yine ip uzun bırakılırsa makrome yapımı bittikten sonra fazlaca ip artacak demektir. Bu artan iplikler çoğu zaman değerlendirilemez ve ekonomik açıdan doğru olmaz.

Desen uzunlukları doğal olarak ip uzunluğunu da etkiler. Örneğin daha seyrek bir motif çalışılacaksa az, daha fazla düğümlü ve motifli bir makrome çalışılacaksa uzun iplikler gerekmektedir.

Örneğin seyrek makrome yapımlarında saçak boyunu da eklersek, bununla birlikte 3 katı ölçü bizim için yeterli olacaktır. Fakat ilmek atılacağı için ölçüyü ikiye katlamayı unutmamak gerekir. Unutulmaması gereken bir diğer husus ise, ipin kalınlığı arttıkça düğüm büyüklüğü de artacaktır.

Makrome Örnekleri

Sentetik ipler ile makrome yapılırken, ip uçlarının düğümden sonra açılmaması için, sıkı düğüm atılmalı veya yakılarak bırakılmalıdır. Herhangi bir tel ile makrome çalışması yapılacaksa, tel büyüklüğü, kalınlığı dikkate alınmalıdır.  Örneğin kare düğüm yapımında, ortada bulunan ipler 1 boy ise, yan ipler 2,5 boy olmalıdır.

Seyrek örümcek yapılarda 2, normal örümcek motiflerde 3, sık örümcek motiflerde 4 boy makrome ipliği yeterli olacaktır.

Makrome Örnekleri

Makrome yaparken, farklı motifler, işler denedikçe makrome ipi ayarlama konusunda daha fazla tecrübe sahibi olacaksınız. Ve ip boyları ayarlamada daha isabetli hale gelmiş olacaksınız. Makrome yapımında herhangi bir çalışma yaparken ne kadar ip gideceğini tüm ip uzunluğuna düğüm payını ekleyerek varabilirsiniz. Çünkü düğümler fire payı olarak geçer. Daha sonra elimizdeki rakamın 2 katını almalıyız. Çünkü makromede her düğüm çift kat ip ile yapılır. Düğüm atılırken İpler sürekli kısalır.

Makrome Örnekleri

Örneğin 1 metre boyunda normal seyreklikte bir makrome için boyu ve düğüm fire payını toplayarak, bunu 2 ile çarptığımızda kullanılan ip uzunluğunu bulabiliriz. Bu ölçüde bir ip ikiye katlanarak kullanılacaktır. Bir düğüm uzunluğunu bularak, kaç adet düğüm atılacağına göre, düğüm uzunluğunu yani fire uzunluğunu öğrenebilirsiniz.

Makrome emzik askısı yapımının detaylı anlatımı için diğer içeriklerimize göz atmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Sitenizde bulunan bilgileri çok iyi. Makrome yapımı hakkında temel bilgim yoktu ancak site sayesinde makrome ile ilgili dekorasyon ürünleri yapmaya başlıyorum.

    1. Gülsüm Hanım Merhaba,
      Yorumlarınız için teşekkür ederiz:) Görmek istediğiniz farklı konular için yorum bırakmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu