Makrome İpleri

Makrome Yapımında İplik Seçimi

Makrome İplik Seçimi

Makrome yapım çalışmalarında en önemli konulardan biri amaca uygun iplik seçimleridir. Hangi modeli çalışacağınıza karar verdikten sonra iplik seçimini yapmalısınız. Makrome yapımı için her çeşit iplik ve doğal lif kolayca kullanılabileceği gibi, bunların seçimi de oldukça basittir.

Makrome İplik Seçimi

Günümüzde modern tekstil teknolojisi oldukça ilerlediği için her çeşit iplik ve doğal liflerin çok çeşitli pazarına kolayca ulaşmak mümkün. Ayrıca suni ya da doğal iplik kaliteleri artık oldukça yüksek, çeşitlilik çok fazla. Amacımıza uygun iplikleri hemen hemen her sitede ya da girdiğimiz çoğu mağazada bulabilir hale geldik.

Öncelikle makrome yapıma yeni başlayan amatör arkadaşlarımıza çok ince olan ipleri önermiyoruz. Çünkü ince iplikler hem yapılan motifleri çabuk göstermeyecek hemde hataları kamufule etmeyecektir. Bu yönden ince makrome iplikleri can sıkıcı olabilmektedir.

Makrome İplik Seçimi

Makrome yapımında kullanılan en önemli ipliklerin başında pamuk iplikler gelmektedir. Bu iplikler yumuşak ve esnek yapıda olduklarından düğüm atarkan, motif işlenirken özen gösterilmelidir. Diğer iplikler daha sert yapıda olduklarından daha kolay düğüm atılabilir ve kolay çözülmez. Doğal iplik tercih sebeplerimizden biri de kolay boyayabilmemizdir.

Makrome yapımında ayrıca naylon sentetik ipler de kullanılır, Fakat bu sentetik iplerde yapılan düğümler çok çabuk açılma eğilimi gösterir. Çok sıkı düğüm atılmalıdır.

Örneğin makrome anahtarlık yapımında 2 ya da 3 mm tek burgulu pamuk halat ipi kullanmanızı öneririz. Daha kalın iplikler kullanılabilir fakat ip büyüklüğüne karar verilirken, içerisine geçirilecek olan anahtarlık halka büyüklüğü dikkate alınmalıdır. Yapılan anahtarlıkta püskülleriniz düz olsun istiyorsanız tek burgulu makrome ipi kullanmanızı öneririz. Püsküllerinizin dalgalı gözükmesini isterseniz daha kalın ipler kullanmanız doğru olur.

Makrome Anahtarlık

Makrome yapımında bebekler için kullanılan emzik askısı için, yine makrome anahtarlık yapımında kullanılan ipler geçerli olacaktır. Tek burgulu 2,3 mm tek burgulu pamuk halat ipler emzik askısında güzel görünür. Yine emzik askısının halka büyüklüğüne göre 5 mm tek burgu pamuk halat ip kullanılabilir. Püskül düzlüğü veya dalgalı gözükmesi pamuk halat iplerinizin ince ve kalın olmasına göre makrome anahtarlık yapımı gibi değişiklik gösterecektir.

Makrome Emzik Askısı

Diğer makrome iplik seçimleri ile ilgili yazılarımızı sitemizin içeriklerinde bulabilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu