Makrome Malzemeleri

Makrome Yapımı İçin Kullanılan Yardımcı Malzemeler

Makrome Malzemeleri

Makrome yapımının en büyük avantajlarından biri malzeme gerektirmemesidir. Fakat daha düzgün bir makrome elde etmek istiyorsanız düz bir zemin gerekir. Bu sebeple makrome tahtası edinebilirsiniz. Makrome tahtası düz veya eğimli olarak ikiye ayrılır. Suntadan yapılır ve üzeri düzgün kare şekilleriyle bölünmüştür. bu şekilde yapılan makrome desenleri daha muntazam görünüp şekillerin aynı ebatta olmasını sağlar.  Pekala iplerinizi germek için kapı kolu, kanepe kenarı ya da herhangi bir yere sabitleyebilirsiniz. Siz de kareli bir zeminde iğneden yardım alarak kendi makrome tahtanızı oluşturabilirsiniz.

Makrome Örnekleri

Yine bir makrome  malzemesi olan çözgü çerçevesi, makrome iplerinin çilelerini açmak, iplerin birbirine karışmasını önlemek, aynı boyda ve biçimde olmalarını sağlayan araçtır.

İyi düzenlenmiş bir çalışma ortamı makrome yapımı için de verimizi arttırır. Tüm malzemelerimizi görebileceğimiz ve kolay ulaşabileceğimiz şekilde koymak dolaylı olarak verimi arttırır. Bu sebeple ip askısı makrome yapımında önemli bir yardımcı malzemedir. Çeşitli renk ve boyutta olan makrome iplerimiz ip askısında hem daha görünür hem daha düzenli duracaktır.

 

Makrome yapının en elzem malzemesi tabii ki ipliktir. Amaca en uygun ipi seçmek yapılacak ürünün kaliteli ve düzgün gözükmesi için en önemli noktadır. Makrome yapmaya yeni başlayanlara ince ipler pek fazla  önerilmez. Çünkü makrome yapımı ince iple biraz yavaş ilerlediğinden motif hemen ortaya çıkmayacak ve yeni başlayanlar için sıkıcı bir durum olacaktır. Çok fazla kalın ip kullanılırsa estetik görünüm çabuk bozulabilir. Bu sebeple orta kalınlıktaki ipler sizler için daha uygun olur.

Bunun yanı sıra her çeşit ip ile makrome yapılabilir, fakat büklüm sıraları sık ve düzgün olanlar makrome yaparken daha düzgün gözükmesi ile diğer iplerden ayrılır.

Makrome Örnekleri

Makromede kullanılan yardımcı gereçlerin en çok kullanılanları boncuklar ve halkalardır. Ayrıca yapılacak ürüne uygun farklı yardımcı gereçlerde kullanılabilir. Önemli olan ip renginize, yapısına göre boncuk veya halka seçmektir. Cam, ahşap, plastik çeşitleri kullanılabilir.

Ahşap emzik askıları, ahşap veya metal çubuklar, broş iğneleri, anahtarlık halkaları, makas ve dikiş için iğne makrome yapımında kullanılan yardımcı malzemelerden bazılarıdır.

Makrome yapımı için farklı yazılarımız için sitemizi gezmeyi unutmayın!

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu