Makrome Supla Nasıl Yapılır

Makrome supla nasıl yapılır? Genel olarak günlük kullanım için tasarlanan bu ürün hakkında bilgi aktarıyor olacağız. Ev, iş yeri, ofis gibi ortamlarda rastlayabileceğiniz ayrıca dekor amaçlı yapılan supla, hangi malzemeler ile yapılır, nasıl yapılır sorularının yanıtını arayacağız.

Makrome supla

 

  • Spagetti Pamuklu Makrome İpi

Bir yumaktan 2 supla ve yarım supla daha çıkıyor, yani iki yumak ile 5 adet supla örebilirsiniz.

  • 4 mm tığ

Nasıl Yapılır

1) Sihirli halka tekniğini kullanarak başlıyoruz. İki zincir çektikten sonra, sihirli halkamızın içine 11 adet ikili trabzan örüyoruz. İlk çekilen zincirle birlikte 12 adet trabzan elde etmiş olacağız. Sonra olarak ilmek kaydırma yapıyoruz.

 

2) İkinci sıramıza bu sefer üç zincir çekmemiz gerekiyor. Daha önce oluşturduğumuz ikili trabzanlarımızın üst tepe boşluğuna, 2 adet ikili trabzan yapıyoruz. Toplamda 24 adet ikili trabzan olması için, sadece bu sıraya has son trabzanımızın yanındaki boşluğa, iki adet ikili trabzan yapıyoruz ve birleştirmemizi yaparak ikinci sıramızı bitiriyoruz.

3) 3. sıramıza üç zincir çekerek başlıyoruz. İlk trabzanımızın tepe boşluğuna 1 adet ikili trabzan örüyoruz ve bir sonraki trabzanımıza 2 adet ikili trabzan örüyoruz. Bu sıramızın  mantığı 1 tek, 1 çift ikili trabzan şeklinde devam ediyor ve sıramızı birleştirme ile bitiriyoruz.

4. sıramıza kadar adım adım anlattım. Bundan  sonra, her sıramızda artırma yapacağız ve her sıramıza, üç zincir çekerek başlayacağız. Her sıramızda olduğu gibi birleştirme ile sıralarımızı bitireceğiz.

 

ev supla modeli

Minik halka şeklinde pizza dilimleri oluşturmaya başlıyoruz.

4) 4. sıramızda 2 tek, 1 çift ikili trabzan tekniğini uygulayınız.

5) 5. sıramızda 3 tek, 1 çift ikili trabzan tekniğini uygulayınız.

6) 6. sıramızda 4 tek, 1 çift ikili trabzan tekniğini uygulayınız.

7) 7. sıramızda 5 tek, 1 çift ikili trabzan tekniğini uygulayınız.

8) 8. sıramızda 6 tek, 1 çift ikili trabzan tekniğini uygulayınız.

9) 9. sıramızda 7 tek, 1 çift ikili trabzan şeklinde yaparak orta göbeği bitiriyoruz.

Kenar kısmı için alttaki adımları uyguluyoruz.

10) 10. sıramızda 5 adet sık iğne ile başlıyoruz. 6 adet zincir çekiyoruz ve beşinci boşluğa  batıp sık iğne ile tutturuyoruz. 4 adet daha sık iğne yapıyoruz. Toplamda tutturduğumuz sık iğne ile birlikte 5 adet sık iğne oluyor. Sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Birleştirmemizi yapıyoruz ve sıramızı bitiriyoruz.

11) 11. sıramızda üç adet sık iğne yaparak başlıyoruz. Boşluğumuza toplamda 8 adet ikili trabzan yapıyoruz ve yanına sık iğne yapıyoruz, toplamda 3 sık iğne olacak şekilde 2 sık iğne daha yapıyoruz. Devamındaki boşluğa 8 adet ikili trabzan örerek sıra sonuna kadar aynı işleme devam ediyoruz. Birleştirme ile sıramızı bitiriyoruz.

12) 12. sıramızda 1 adet sık iğne ile başlıyoruz. Bir önceki sırada 8 adet ikili trabzan örmüştük, 8’in ilk trabzanı karşımıza çıkıyor ve üzerine ikili trabzan yapıyoruz, 3 zincir çekiyoruz. İlk çektiğimiz zincirin arka kanadına batıp ilmek çıkarıyoruz. Kaydırma yaparak bu şekilde minik bir topurcuk elde ediyoruz. Aynı işlemi kalan 7 trabzana da uyguluyoruz. Böylece 7 tane kirpik oluşuyor. Son kirpiğimizi bitirdikten sonra ikinci boşluğa sık iğne yapıyoruz. Aynı işlemi sıra sonuna kadar örmeye devam ediyoruz. Ve suplamızı bitiriyoruz.

Makrome Supla Yapımı

İlgili makrome yapımı anlatımı 6 adet yemek masası için yapılmıştır. Siz teknik kısımlarını arttırarak daha fazla yapabilirsiniz elbette. Makrome yapımı ve makrome nasıl yapılır gibi konuları sıkça sizlere aktarmaya çalışacağız. İstediğiniz veya öğrenmek istediğiniz konuları bizlere yorum kısmından bildirebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir