Makrome Yapımı

Makrome Runner Nasıl Yapılır?

Makrome Runner Nasıl Yapılır?

Makrome ile çok çeşitli, kullanışlı ve evinize sade bir hava katacak tasarımlar yapmak mümkün. Makrome ile yapılacak bir diğer çalışma ise runner yapımıdır. Makromeden yapılan runnerları isterseniz dekorasyonda isterseniz yemek masalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Masalarınıza bohem bir hava katacak makroden yapılmış runnerları ayrıca hediye olarak vermek bile mümkün.

Makrome Runner Örnekleri

Öncelikle makrome runner yapımı için her çalışmamızda olduğu gibi düz bir zemin ve ipliklerimizi hazır edelim. BEn bu çalışmamda daha düzgün ve düzenli gözükmesi için uzun düz bir çubuktan yardım aldım. Sizler de düz bir çubuk, oklava gibi materyallerden yardım alabilirsiniz.

Öncelikle ne kadar uzunlukta bir runner yapılacağına karar verdikten sonra bu uzunluğun 2 katı gelecek şekilde makrome pamuk halat ipimizden keselim. Bu kesilen ipi ikiye eşit gelecek şekilde katlayalım. Ben kendi makrome runner yapımı motifim için bu şekilde ikiye katladığım iplerden tam olarak 14 adet yaptım. Düz çubuğuma bu 14 adet ipi düz basit düğümle yan yana bağladım. Runnerın kalınlığına veya inceliğine göre düğüm adet sayısını dilediğiniz şekilde arttırıp azaltabilirsiniz. Makrome runner yapımında 5 mm kalınlığında ortalama 7 metre uzunluğunda pamuk halat ip kullanımı uygun olacaktır. Tabi önceden de belirttiğimiz gibi masa veya sehpa ölçünüze göre siz kendi ölçünüzü oluşturabilirsiniz. Ve makromeden runner yapımında önemli bir not verecek olursak yanınızda saç tokasına benzer bir ürün bulundurmanızı öneririz. İpleri ayırmak ve karışmasını önlemek için sizlere yardımı büyük olacaktır. Biz makrome runner yapımı için çubuğumuza geçirdiğimiz 14 adet çift katlı iplerin 2 ortak noktasını alıyoruz. yani sağ taraftan 7. ipi ve sol taraftan 7. ipi tutuyoruz. Elimizdeki 4 tek kat ipin en soldakini tutup ortada kalan 2 adet tek kat ipin üzerinden geçirelim. Daha sonra en sağda kalan tek katlı ipin altından geçirelim. bu işlemden sonra yine orta kısımda kalan 2 adet tek katlı ipin altından geçirelim. Böylece makrome runner yapımındaki ilk düğümümüzü atmış olacağız. Bu işleme sol taraftaki tek katlı ipten başlamıştık. Yine aynı şkilde aşağıya doğru ilerlemek için bu işleme bu kez sağ taraftaki tek katlı pamuk halat ipi ile devam edip, yavaş yavaş makrome runner yapımında motifimizi çıkarmaya başlayalım. Bu işlemi sağ tarafta bıraktığımız 6 adet çift katlı pamuk halat ipe uyguladıktan sonra yine sol tarafta kalan 6 adet çift kat ipimize de uygulayalım. Böylece aşağıya doğru inmiş olacağız.

Makrome Runner Yapımı

Makromeden yapılan runnerları masa, sehpa ya da konsol üstlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yanına koyacağınız farklı dekor ürünleri ile makrome runnerlarınız harika görsele sahip olacak! Makromeden yapılan emzik askıları için içeriklerimize göz atmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu