Makrome Yapımı

Makrome Mumluk Nasıl Yapılır?

Evlerinize makrome ile farklı havalar katmak artık çok kolay! Kullanmadığınız saksılar, rafları, ipleri artık basitçe değerlendirebileceksiniz. Makromeden mumluk yapımı basit tekniklerle ilerleyen, yormayan bir iştir. Makromeden yapılan mumluklar evin hemen hemen her yerine kolaylıkla uyum sağlar.

Makrome Mumluk Nasıl Yapılır?

Makrome Mumluk Örneği

Makromeden mumluk yapımı için öncelikle bir mumluk olarak kullanabileceğimiz, istediğiniz boyutlarda bir kavanoza ihtiyaç duyulur. Fakat dikkat edilmesi gereken yer kavanoz ağzının biraz açık olmasıdır. Eğer böyle bir kavanozunuz varsa çok daha iyi sonuç alırsınız. Makrome mumluk yapımı için doğal pamuk halat ipi kullanacağız. Makrome çalışmasına başlamadan önce her zaman ilk olarak ipler hazırlanmalıdır.

Öncelikle makrome ile süsleyeceğimiz kavanoz ağzının genişliği kadar bir ip kesilir. Daha sonra bu parçaya eşit olarak kesilen ve aşağıya doğru sarkacak olan ipler ikiye katlanıp, yan yana basit düğüm atılır. Böylece kolye görünümüne benzer makrome ipi hazırlığımız tamamlanır. Unutmayın, bu hazırlanan parça tüm kavanozu saracak.

Makrome Mumluk Örnekleri

Öncelikle makrome yapımında düğüm atılması için 4 adet ipe ihtiyaç duyulur. İki ip elinizin altında kalacak şekilde diğer ipi üste geçirip bir adet düğüm atılır. Makromeden mumluk yapımı, düğümleri ve motifleri için daha detaylı bilgiye makromede düğüm nasıl atılır isimi içeriğimizden ulaşabilir burada gösterilen şemalarla rahatça ilerleyebilirsiniz.  Bir adet düğüme ve motife karar verdikten sonra tüm kavanozun kenarına aynı işlemi devam ettireceğiz.  İlk sırayı tamamlamadan diğer sıraya geçmek, makrome mumluk yapımının sırasını ve muntazamlığını bozacak ve sizlerin de kafasını karıştıracaktır, zira sayılar karışabilir.

Makromeden mumluk yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus sayıları karıştırmamaktır. Sayılar karıştığı taktirde motif düzgün çıkmaz. Makrome mumluk yapımında unutulmamalıdır ki bazı modeller, düğümler ve motiflerin yapımında çok fazla ip kullanılması gerekir.  Bu sebeple makromeden mumluk yapımında biraz uzun ipler kesmek hem daha garanti bir işin çıkmasına yardımcı olur hem de çalışması sizler için daha kolay olacaktır.

Makrome Mumluk Örnekleri

Makrome mumluk yapımında belirtilen tüm işleriniz bittikten sonra dilerseniz alttan artan ipleri kesebilir, dilerseniz o boyda bırakabilirsiniz. Eğer mumluğu herhangi bir yere asacaksanız biz artan iplerin uzun kalmasını öneririz! Tüm işlemler bittikten sonra iplerde vaya motifte kötü bir görüntü ile karşılaşırsanız (kırışıklık gibi) ipleri bir suyun altında gezdirmeniz ve kurumasını beklemeniz gerekir. Böylece düzgün görüntüyü elde edebileceksiniz.

Sizler için makromeden mumluk yapımı çeşitli örnekler vererek anlatmaya çalıştık. Evinizin her köşesinde özellikle yazlıklarınızda, balkonlarınızda harika duracak bu tasarım, sadeliği ile herkesi büyüleyecek!

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu