Makrome İpleri

Makrome İpleri

MAKROME İPİ KULLANIMI

Son dönemde evlerimizde, çalışma alanlarımızda kullanılan makrome çeşitleri oldukça yaygınlaştı. Kullanacağınız yere modern ya da daha bohem havayı makrome ipinden yapacağınız aksesuarlar ile daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.  Anahtarlıklar, kapı süsleri, sarkaçlar, perdeler , runnerlar gibi daha çok çeşitli aksesuarları makrome ipi ile yapmak çok yaygınlaştı. Sizlere bugün yazdığımız yazıda genelde makrome ipi ile yapılan çalışmalarda hangi yardımcı malzemeleri ve hangi makrome ipini kullanabileceğiniz konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

Öncelikli olarak belirtmemiz gerekir ki, makromeden ne yaparsanız yapın, makrome ipinin doğal ve tamamen pamuktan yapılmış, kaliteli bir ip olması yapacağınız aksesuarın güzel ve daha şık durmasını sağlayacaktır.

Makrome İpi

Makrome ipi kullanım alanlarına öncelikle son dönemde çok moda olan toka yapımı ile başlayalım. makrome ipi ile toka yapımı doğru ip seçildiğinde sizi en az şekilde zorlayacak makrome çeşididir. Makrome toka yapımı için genel olarak 3 mm tek burgulu ipler kullanılır. İplerin doğal olması önemlidir.

Makrome Toka

Makrome ipi ile yapılan bir diğer aksesuar ise ayna olabilir. Makrome ipi ile yapılan aynalar odanızın havasını kolaylıkla değiştirecektir. makrome ipi ile yapılan aynaları ister odalarınızda ister antrelerinizde kolayca kullanabilirsiniz. Bu kısımda önemli olan ayna için seçilen makrome ipinin 3 mm kalınlığında halat ip omasıdır. ortalama bir ayna için 250 gram kadar 3 mm tek burgulu makrome ipi yeterli olacaktır.

Makrome Ayna

Makrome yapımında hemen hemen aynı iplerin kullanılır. Fakat ipin kalitesi, kalınlığı ve uzunluğu seçtiğiniz aksesuar için değişkenlik gösterir. Makrome ipinden püskül yapımında da aslında diğer abjeler için kullanılan 3 mm tek burgu halat doğal ipler kullanılabilir. Fakat yapacağınız püskül yoğunluğu ve kalınlığı için 2 mm tek burgu halat doğal ip kullanabilirsiniz.

Makrome Püskül

Makrome çantalar özellikle yaz aylarında çok havalı olacak! Makrome ipinden çanta yapımı ne kadar uğraştırıcı olsa da harika görüneceğinden emin olabilirsiniz. Çanta yapımında seçebileceğiniz makrome ipleri; 3mm 2 bükümlü doğal halat ipler olabilir. Ya da motif yoğunluğuna ve kalınlığına göre 3mm, 5mm tek burgulu ipler kullanabileceğiniz gibi, 4 mm 3 bükümlü pamuk halat ipler kullanabilirsiniz.

Makrome Çanta

Makromeden yapılan tüm dekorasyon ve aksesuar ürünleri için hangi ipleri seçmeniz gerekir sorularınızın cevabını diğer başlıklarımızda bulabilirsiniz!

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu