Makrome Yapımı

Makrome İpinden Anahtarlık Yapımı

MAKROME İPİNDEN ANAHTARLIK YAPIMI

Düğün, nişan ve hatta doğum günleri için hediyelik verilebilen makrome ipi anahtarlıklar artık hepimizin bildiği gibi çok moda oldu. Bebeklerinizin bile özel günlerinde kullanabileceğiniz popüler makrome anahtarlıkları hazır olarak satın alabileceğiniz gibi, şimdi sizler için anlatacağımız biçimde kolayca ve az maliyetle kendiniz yapabilirsiniz.

İlk olarak makrome anahtarlık yapımı için ihtiyacımız olan malzemelere göz atalım.

  • 3 mm tek burgulu pamuk ip (istediğiniz bir renkte)
  • Anahtarlık halkası
  • Makas
  • Tarak
  • Bant

İlk olarak konseptimiz için uygun bir renk seçelim. Açık mavi, somon, tarçın ya da bej gibi renkler harika duracaktır. Daha sonra ipimizden ortalama 60 cm uzunluğunda 3 adet ip keselim. Anahtarlık halkasının yerinden oynayıp işi zorlaştırmaması ve motifimizin düzgün çıkması için halkayı düz bir zemine bantlayalım. Kestiğimiz 60 cm olan ipleri sabitlediğimiz anahtarlık halkasına basit düğüm tekniği ile düğümleyelim. Artık örmeye hazırız!

Makrome Anahtarlık Yapımı

İlk olarak anahtarlık halkasına sabitlediğimiz ve üçüncü sırada bulunan düğümlü ipi alarak hemen sol yanındaki ip ile o ipin üzerine iki sarma düğüm atalım. Bu şekilde tekrar sola doğru ilerleyelim ve ilk sıradaki ip ile düğümleyelim. İlk sıra bu şekilde bittiğinde bu kez aynı işlemi sağa doğru devam ettirelim. Böylece dikkatli baktığınızda baklava deseninin çıkmaya başladığını görebiliriz.

Makrome Anahtarlık Yapımı

Şimdi sağ ve sol taraftan birer ip alarak orta tarafa kare makrome düğümü atalım. Bu sefer ortadan değil, kenarlardan başlayarak sarmal düğümler atalım ve sarmal düğümler atalım. Ve böylece baklava desenimiz iyice oluşmaya başlasın. Aynı sıradan tekrar örmeye devam edelim ki motifimiz daha kalın görünsün. Evet anahtarlık yapmak bu kadar kolay! Anahtarlığın boyunu ayarlamak tamamen sizin zevkiniz. Şimdi fazlalık ipleri temizleyelim, alt kısımdaki ipleri temizleyip, tarayalım.

Makrome Anahtarlık Yapımı

 Makrome anahtarlık yapımında, aralara dilediğiniz gibi boncuk, halka ya da çeşitli aksesuarlar ekleyebilirsiniz. Nişan düğün gibi organizasyonlarda yakınlarınıza vermek için kullanacaksanız, baş harflerinizin bulunduğu boncukları araya katabilirsiniz. Yine bebeklerinizin hediyelikleri  için kullanmayı düşünüyorsanız çeşitli bebek figürlü yada isminin yazdığı boncuklarla daha eğlenceli bir hava katabilirsiniz.

Makromeden supla yapımının basit yolunu merak ediyorsanız sonraki yazımıza mutlaka göz atın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu