Makrome İpi ile Yaprak Yapımı

MAKROME İPİ İLE YAPRAK YAPIMI

Makromeden yapılan yaprak çeşitleri artık çok moda! Evinizde, bebek için yapılan süslemelerde ya da hediyeliklerde, duvarlarınızda kullanmak için renkli ve çok çeşitli yaprak çeşitleri yapmak hem kolay hem çok şık! Şimdi sizlere basitçe makromeden yaprak yapımını anlatacağız. Makrome yaprak yapımı için gerekli malzemelerimiz;

-5 mm uzunluğunda tek burgulu pamuk ip

Makrome yaprak yapımına başlamak için kullanılacak delikli bir aksesuar

-Cetvel

-Makas

Burada belirtilen delikli aksesuar sizlerin makrome ipinden yapacağınız yaprağı nerede kullanacağınıza göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin anahtarlık yapacaksanız bir anahtar halkası, küpe yapmak isterseniz küpe kancası, ahşap bir halka ya da dekorasyon için duvarınızda kullanacaksanız bir dal parçası bile olabilir. Ayrıca makromeden yaptığınız yaprağı herhangi bir yere asacaksanız bu aparatların hiç birini kullanmadan düz bir düğümle de başlayabilirsiniz.

Makromeden Yaprak Yapımı

Kullanacağımız makrome iplerini çeşitli sitelerden bulmak artık çok kolay. Makromeden anahtarlık yapımında kullanılan ip kalınlıkları 2 mm ile 16 mm arasında değişkenlik gösterebilir. Makrome ipinin yaprak yapımında kullanım kalınlığı, yaprağı nerede ve ne şekilde kullanacağınıza göre belirlenebilir. Çok farklı renk ve kalınlıkta makrome iplerini, makrome ipinden yaprak yapımında seçeceğiniz aksesuara göre siz belirleyebilirsiniz.

Makrome ipinden yaprak yapımı için önce iplerimizi hazırlayalım. Bu aşama için 20 cm uzunluğunda 8 adet ip keserek başlangıç yapalım. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, yapacağınız makrome yaprağın boyutuna ve ip kalınlığına göre sizlerin ölçüleri değişebilir. Bizim verdiğimiz ölçüden daha büyük bir yaprak yapmak isterseniz ölçüleri 2’nin katları olarak, daha fazla ip ile büyütmeniz yeterli olacaktır.

Makromeden  Yaprak Yapımı

Makrome yaprak yapımı

Biz 4 düğümlü çok büyük olmayan bir yaprak yaptık. 4 düğümlü bir yaprakta 8 adet ip, 8 düğümlü bir yaprakta ise 16 adet ip bulunur. Bu sayılara göre yaprak büyüklüğü için iplerin yoğunluğuna sizler karar vermekte özgürsünüz. 8 adet ip kestikten sonra, 30 cm uzunluğunda bir ip daha kesmemiz gerekecek.  Çünkü diğer ipleri, son olarak kestiğimiz uzun ipe düğümleyerek makrome yaprağımızı oluşturacağız. Son olarak uzun ipi de hazırladıysak ip kesme işimiz bitti!

İlk olrak yapmamız gereken şey, 30 cm olarak kestiğimiz ipi ikiye katlayarak, en başta malzeme listesinde söylemiş olduğumuz delikli aparata geçirmek. Sonrasında ipin açıkta kalan diğer iki ucunu, delikten geçirdiğimiz katlanan uçtan da geçirip, iyice sıkıştırarak, makrome yaprak yapımının ilk düğümünü atıyoruz. Bu noktada önemli olan yer, uzun ipin tam olarak ortalayarak düğümün atılmış olması. Eğer uçlar eşit olmazsa ipin bir tarafı uzun diğer yeri kısa kalacaktır. Eğer düzgün ve eşit olmazsa tam olarak yaprak formu veremeyebiliriz. Şimdi sırada kısa ipleri eşit olarak ikiye katlamak. Bu eşit olarak ikiye katladığımız küçük ipleri uzun ve dikey duran diğer ipin sağına ve soluna gelecek şekilde yerleştirip, birini diğerinin altına koyarak sıkıyoruz ve iki kısa ipi birbirine düğümlemiş oluyoruz. Bu düğümlenen kısa ipleri yukarıya doğru itiyoruz. Aynı düğümleme işlemini yine sağ ve solda kalacak şekilde diğer tüm kısa iplerimize uygulayıp, düğümledikçe yukarıya doğru itiyoruz.

Makromeden Yaprak Yapımı

Tüm kısa iplerimizin düğüm işi bittikten sonra en alt kısımda kalan uzun ipimizi düğümleyip makromeden yaprak yapımımızı büyük ölçüde hazır hale getirmiş oluyoruz. Şimdi sırada yaprağı taramak ve tam olarak yaprak formu vermek için küçük keserek düzeltme işi kaldı. Dışta kalan tüm ipleri taradıktan sonra dilediğiniz gibi kesip istediğiniz yaprak görüntüsünü verebilirsiniz. İster daha düz, ister daha bombeli yapraklar yapmak size kalmış. Yaprağın uzun süre formunu korumasını isterseniz bir saç spreyi uygulayabilirsiniz.

Farklı makrome dekorasyonları görüntülemek için sitemizde bir gezi yapın!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir