Makrome İpi İle Düş Kapanı Yapımı – Kolayca Nasıl Yapılır?

Makrome İpi İle Düş Kapanı Yapımı

Merhaba bu yazımızda makrome ile bir çok evde görmeye alıştığımız düş kapanı nasıl yapılır onu anlatacağız. Öncelikle yazımıza geçmeden önce sizlere düş kapanı ve düş kapanının kullanım amacı hakkında bilgilendirme yapmadan olmaz lakin düş kapanı çok eskilere dayanan ve bir çok inancın içinde kendine yer etmiş bir eşya. Okuyunca siz de evinize bir düş kapanı almak ya da burada anlattığımız yöntemleri kullanarak makrome ile el emeği göz nuru bir düş kapanı yapmak isteyeceksiniz. Hadi başlayalım.

Düş Kapanı Nedir?

Düş kapanı kullanımı çok eski çağlara dayanmaktadır. Düş kapanının çıkış noktası bir çok araştırmaya göre kızılderililere dayandırılır. Kızılderililer düş kapanlarını yataklarının baş ucuna asarlardı. Sebebi ise inanışları. Kızılderili inancına göre düş kapanı onları kabusların gerçekleşmesinden koruyor. Özellikle düş kapanları yeni doğan bebeklerin baş ucuna kötü ruhlar onları rahatsız etmesin ve rahatça uyuyabilsinler diye koyulurmuş.

 

makrome-dus-kapani

Düş kapanının çemberinin yapımında geleneksel olarak söğüt ağacı kullanılır. Buradaki çember hayatın çemberini sembolize eder. Bu çembere dolanarak örülen örgüler ise inanılan efsaneye göre kötülüğü ve kötü ruhu yakalama görevi görürmüş. Böylece kötülük örümcek ağına takılmış av misali yakalanacak,insan ruhu iyilikle dolacaktır.

Bir başka inanışa göre dül kapanının bir insanın rüyalarını değiştirdiğine inanılır. Yani bu inanışa göre düş kapanının ortasındaki ağ kötü düşleri tutar ve güneş doğduğunda onları yok eder. Düş kapanının ortasındaki delik ise iyi düşüncelerin bizlere gelmesini sağlar. Öncelikle iyiliklerin daha sonra bizi bulması için ortasından aşağı bir tüy asılmalıdır ki iyi düşünceler yollarını yani bizi bulsun. Son olarak düş kapanının ağları iyi düşüncülerle örülmeli ki iyilikler sahibini bulsun.

Düş kapanı hakkında daha fazla bilgi için buradaki Vikipedi bağlantısını kullanabilirsiniz. Evet düş kapanının ne olduğunu ve tarihini de anlattıktan sonra sizin de evde kendinize makrome ipi ile nasıl düş kapanı yapabileceğinizi anlatabiliriz.

makrome-dus-kapani-2

Makrome İpi ile Düş Kapanı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 1. 18 cm Kasnak
 2. Renkli Makrome İpleri
 3. Makas
 4. Tarak
 5. Ahşap Boncuk

Makrome İpi ile Düş Kapanı Yapılışı

 • İlk olarak 6 tane 2 metrelik ipi kasnağa bağlayın.
 • Kasnağın içini düğüm modeli ile örün.
 • Uçta kalan ipleri ise tekrar kasnağa bağlayıp sabitleyin.
 • Saçaklar için ise 6 adet 1 metrelik ipleri aralarına ikişerli gruplar halinde bağlayın.
 • Tekrar düğüm modeli yaparak 5 sıra örün.
 • 1 metrelik ip ekleyerek spiral modeliyle 5 tane olacak şekilde ayırarak örün.
 • Her birine ahşap boncuk bağlayın.
Yaprak yapımı için;
 1. 50 cm ip kesin ve 20 cm 30 adet ipi ikişerli olarak birbirine geçirerek, bu ipe bağlayın (toplamda 15 sıra olacak) (Ortadaki büyük yaprak için 60 cm ipe, 40 adet 20 cm ip yeterli geldi.)
 2. İpleri bağladıktan sonra yaprakları tarak ve makas yardımı ile düzeltin.

En sonunda el emeği göz nuru makrope ipi ile yapılmış düş kapanınız hazır. Elinize sağlık.

Evde daha fazla eşya yapmak ve yeni şeyler öğrenmek için aşağıdaki bağlantımıza tıklayabilirsiniz.

Makrome Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir