Makrome Yapımı

Makrome ile Düş Kapanı Yapımı

MAKROME İLE DÜŞ KAPANI YAPIMI

Dreamcatcher yani düş kapanı Kızıldereli kültüründen geliyor. Eskiden Kızıldereliler düş kapanı yapıp özellikleri uyuyan bebeklerin başuçlarına asarlarmış. Böylece bebeğe kötü ruhların, kabusların uğramayacağına inanırlarmış. Hatta düş kapanına rağmen kabus gören olursa, hemen yeni bir tane yapmaya başlayıp başuçlarına bu yeni yapılanı asarlarmış. Bu geleneğe ne kadar inanırsınız bilemeyiz ama düş kapanlarının dekoratif olarak harika göründüğü konusunda biz de sizlerle hemfikiriz!

Evlerinizde mutlaka eskilerden kalma dantel bulunur. İşte şimdi kullanmanın vakti geldi. Haydi en basit şekliyle makromeyi ve düş kapanını birleştirip modern duvar süsleri yapalım! Öncelikle makrome düş kapanı yapımında kullanacağımız malzemeler listesini şöyle verelim,

  • 8 mm kalınlığında tek burgulu pamuk ip. Ortalama 200-250 gr kadar yeterli olacaktır.
  • Dantel (yuvarlak olması yapım aşaması için daha kolay olacaktır.)
  • 5 numara boyutunda vidalı kasnak
  • Dantel ile aynı renkte bir paraşüt ip
  • Dilediğiniz renklerde kuş tüyleri
  • Kumaş tutkalı
  • Tercihen ucu ince bir makas
  • Büyükçe bir makas
  • İsteğe bağlı olarak boncuklar

Listede bulunan malzemeleri tuhafiyelerden, çeşitli hobi içerikli internet sitelerinden artık kolaylıkla bulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta kasnak boyutunuz ile dantel boyutunuz arasında çok fark olmaması. Önce danteli kasnağımıza gerelim. Eğer kasnağı dantelin çapından biraz daha küçük alırsanız germe işlemi daha düzgün duracaktır ve ip kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Bağlama ve germe işlemi için iç kasnağı yani vidasız olan kasnağı kullanacağız.

Makrome Düş Kapanı

Makrome düş kapanı yapımı

Dantelinizin şekline bağlı olarak en dış taraflardan kasnağa paraşüt ipi ile bağlayayıp, dantelimizi sabitleyelim. Bu işlemi uygularken dantelin en çıkıntılı noktalarından karşılıklı olrak bağlarsanız daha düzgün gergin bir görünüm elde edebilirsiniz. Dantel boşluklarınız yeterince geniş değilse ipi geçirmek için iğne kullanmanız gerekebilir.

Dantel köşelerini en uç noktalardan kasnağımıza sabitledikten sonra ara boşlukları da ipi kasnağa dolayarak ve dantelin kenar boşluklarından geçirerek tamamlayalım. Dantelimizin tüm kenarlarını kasnağa sabitledikten sonra, kasnağımızı ters çevirip, vidalı dış kasnak ile birleştirip sıkıştıralım. Daha sonra açılmaması ve iyice sıkışması için vidayı mutlaka pense yardımı ile sıkıştıralım. Böylece makrome düş kapanı kasnak kısmı kullanıma hazır hale gelmiş olacak!

Makrome Düş Kapanı Yapımı

Şimdi yapmamız gereken makrome iplerini kullanarak, makrome düş kapanımızın sarkan kısımları! Bu kısımda kullandığımız pamuk ipin kalınlığı ve rengi tamamen sizlerin kullandığı dantel rengi, ipinin çeşidine göre değişkenlik gösterebilir. Yani bu kısım sizin zevkinize kalmış bir kısım. Ben makromeden düş kapanının boyutunu 55-60 cm civarında yaptım. Bu sebeple ortalama 200 gr kadar ip benim için yeterli oldu. Motiflerde ise daha belirgin bir görsel istediğim için ipin kalınlığını 8 mm kadar seçtim. Yine ipin kalınlığı, makrome düş kapanının boyu gibi noktalara kendi zevkinize göre seçebilirsiniz.

Şimdi ilk olarak ortalama 1 metre uzunluğunda 15 adet ip keselim. Bu kestiğimiz 15 adet ipi kasnağımızı ters çevirip yapıştıracağız. İlk ipimizi ortadan eşit şekilde ikiye katlayarak kasnağın arka tarafına katladığımız yerden kasnağa düzgünce yapıştıralım. Bu işlemi geriye kalan 14 adet ipe de yapıp kasnağa düzgünce yapıştırdıktan sonra kasnağımızın üzerinde 50 cm boyutlarında 30 adet ip gözükecektir. Bu yapıştırma kısmında kumaş tutkalı kullanmaya özen gösterelim. Yapıştırma işlemi bittikten sonra tutkalın iyi ve düzgün bir biçimde kuruması için düz bir zeminde 1 saat kadar bekletelim.

Makrome Düş Kapanı

Tutkalı iyice kuruyan kasnağımızı bir duvara ya da bir askıya geçirerek dik konuma getirelim. Bu işlem makrome düş kapanı dekorumuza yapacağımız işlemleri daha düzgün biçimde yapmamızı sağlayacaktır ve işimizi kolaylaştıracak. Sabitlediğimiz kasnaktaki iplerin 6 adet sağ 6 adet sol olmak üzere ayırıp sabitleyelim. Ortada kalan 18 adet adet ipi sağ ve soldan olmak üzere 9 ip şeklinde ayıralım ve çarpraz düğüm atmaya başlayalım. Önce soldan başlamaya özen gösterelim. Attığımız düğümleri düz değilde yukarıya doğru sabitleyelim. Böylece v şeklinde bir motif elde edelim. Sol tarafa yaptığımız bu işlem bittikten sonra aynı işlemi sağ tarafta da devam ettirelim. Sağ ve sol taraftan yaptığımız bu işlemi 3 kez olmak üzere devam ettirelim.

Düğümlemeye başlarken sağ ve sol taraftan ayırmış olduğumuz 6 adet ipten, öncelikle sol taraftan 1 adet aşağıya indirerek, aynı şekilde düğümlemeye başlayalım. Şimdi artık sıra makrome  düş kapanımızı süsleme işleminde. Aldığımız renkli tüyleri burada devreye sokacağız. Renkli kuş tüylerini tutkallayıp istediğimiz ipin ucuna yapıştırıp dekora daha bohem bir tarz verelim. Eğer bu aşamada boncuk kullanmak isterseniz, boncuk genişliğine dikkat edin zira çok ipten çok geniş olursa kötü gözükecektir, aynı şekilde küçük olması ise ipin boncuğa girmesini zorlaştırır.

Makrome düş kapanını duvara asmak için, kasnakta bulunan vida başlık tarafından faydalanabilirsiniz.  Artık makrome düş kapanınız hazır!

Daha fazla içerik için bir sonraki başlığa mutlaka uğrayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu