Makrome Yapımı

Makrome Gökkuşağı Yapımı

MAKROME GÖKKUŞAĞI YAPIMI

Bu içeriğimizde sizler için, makromeden gökkuşağı yapımını anlatacağız.  Makrome ipinden gökkuşağı özellikle çocuklarınızın odaları için hem organik hem doğa dostu dekorlardır. Kapı süsü olarak bile kullanabileceğiniz makrome ipinden gökkuşağı eviniz için tamamen el yapımı bir bohem hava yaratacak! Ayrıca sitemizdeki içeriklerden farklı dekor seçenekleri bulmak çok kolay!

Makrome Gökkuşağı

Makrome gökkuşağı yapmak için hangi malzemelere ihtiyacımız var? Öncelikle tamamen el yapımı olan bu rengarenk dekorların neresi için olduğuna karar vermelisiniz. Böylece kullanacağınız gökkuşağı renklerini seçmeniz daha kolay olacak. Makrome gökkuşağını kullanacağınız odanın renkleri sizleri renk seçiminde oldukça kolaylaştıracak.

Biz, sizler için ortalama 23*23 cm boyutlarında bir gökkuşağı yapımı için gerekli malzemelerin listesini çıkardık.

  • Ortalama 20 mm kalınlığında burgulu pamuk halat ip kullanabilirsiniz. bu ölçüde bir halat ip 250 gr ağırlına denk gelecektir.
  • Bir mezura ya da ölçüm yapabileceğiniz bir adet cetvel.
  • Makas ve kağıt ya da herhangi bir bant.
  • Üzerini sarmak için istediğiniz renklerde, en az 2 mm olacak şekilde tek burgulu ipler. Kalınlıkları 2 mm fazla olursa daha düzgün bir biçimde sarılacaktır.
  • Japon yapıştırıcısı.
  • İplerinize uygun bir dikiş iğnesi.
  • Son olarak altta kalan pamuk halat ipi taramak için bir adet tarak.

Makrome Gökkuşağı Yapımı

Bizler önceden de belirttiğimiz gibi verilen ölçüye göre 6 sıradan oluşan bir makrome gökkuşağı yaptık. Sizler sıra sayısını elinizde bulunan malzemeye, renklere ya da nasıl bir büyüklük istediğinize göre karar verebilirsiniz. Böylece sıra sayısını arttırıp azaltabilirsiniz.

Öncelikle makrome gökkuşağı için kullanacağımız pamuk halat ipimizi sıra sıra ve iç içe gelecek şekilde dizelim. En dışta bulunan ipin genişliği ortalama 20 cm olacak. Bu genişlik için yine ortalama 50 cm uzunluk yeterli olur. İpleri bu sıralamaya göre dizip en uçta kalan kısımları açılmaması için bantlayalım.

Makromde gökkuşağında en dışta olan kısımdan başlayalım. Hangi renk iple sarmak istediğinize karar verdikten sonra ipimizin her iki uzundan da en az 6 cm boşluk bırakarak, pamuk halat ipe istediğiniz rengi sarmaya başlayın. Sararken önemli olan nokta ipin çok sıkı ya da gevşek olmamasıdır. Eğer ipi çok sıkı sararsanız bitiş noktasında dikiş işlemi sizi zorlayabilir. Yine ipi çok gevşek sarmak, sıralarda düzensiz duracağı için güzel bir görsel oluşmayacaktır.

Makrome Gökkuşağı

Sarmaya başladığımız noktaya renkli ipimiz ile sıkıca bir kaç düğüm atıp, dönerek sarma işlemine başlayalım. Diğer uçta da başta bıraktığımız ölçüde boşluk kalıncaya kadar sarma işlemine devam edelim. Bittiği noktada, yine başta yaptığımız gibi düğümleyip bitirelim. Düğümün ucunda kalan kısa ipi ip geçirme aparatı ile alttaki ipe geçirerek yok edebiliriz. Böylece renkli ipin açılmasını tamamen engellemiş olacağız. Bu işlemler bittiğinde ilk ve en büyük sıra bitmiş olacak!

Diğer sıralar için sarmak istediğiniz adet kadar bu işlemi aynı şekilde tekrarlayın. Sarmak istediğiniz tüm renkler bittiğinde tüm sıraları birbirine birleştirme işi kalmış olacak. Makrome gökkuşağınızı birleştirmek için 2 farklı seçenek kullanabilirsiniz. Bunlardan biri dikerek kullanmak. Bir diğer yöntem ise hepsini birbirine yapıştırmak olabilir.

Dikerek birleştirme işi yapıştırmaya göre daha zaman alıcı gibi gözükse de, yapıştırma işlemine göre daha düzgün ve sağlam bir işlemdir. Çünkü herhangi bir yapıştırıcı kullandığınızda, yapıştırıcı az da olsa gözükebilir ve bu sizleri rahatsız edebilir. Dikiş işleminde ise önemli olan en dış sırada hangi renk ipi kullandıysanız, dikiş ipi için de bu rengi seçmenizi öneririz. Bu işlem dikkatlice ve muntazam yapılırsa dikiş ile ilgili herhangi kötü bir görüntü olmayacak.

Makrome Gökkuşağı

Makrome Gökkuşağında tüm dikim işlerimiz bittiğinde uçlarını sardığımız bantları çıkaralım. Açıkta kalan pamuk halat ipi düzgün bir görüntü alıncaya kadar tarayalım. Dilerseniz uçlarından keserek daha muntazam bir görüntü verebilirsiniz. Çünkü böylece uzunlu kısalı görüntü gidecek ve tüm boy eşit olacaktır. Artık odalarınızı renklendirecek makrome gökkuşağınız kullanıma hazır!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu