Makrome İpleri

Makrome Duvar Dekorunda İplik Seçimi

MAKROME DUVAR DEKORUNDA İPLİK SEÇİMİ

Makrome iplerinden faydalanarak yapabileceğiniz bir farklı ve kullanışlı tasarım ise duvar dekorlarıdır. Makromeden yapılan duvar dekorlarını salonda, mutfakta kısaca evin her yerinde kullanabileceğiniz gibi özel günlerinizde de arka planlar olarak kullanabilirsiniz. Böylece konseptinize uygun güzel tasarımlar elde edebilirsiniz.

Makrome Duvar Dekoru

Makromeden duvar dekorunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta makrome ipi seçimidir. Eğer uzun soluklu bir dekor isterseniz, ip seçiminde titiz olmalısınız. Duvarınız için tasarladığınız makrome duvar dekorunu boyamak isterseniz, boyamaya uygun makrome ipi seçmelisiniz.

Makrome yapımında en fazla düğümlü ipler kullanılır. Karşımıza en fazla çıkan makrome ipleri bunlardır. Ayrıca makrome yapımında son zamanlarda yine karşımıza çok fazla çıkan ve kullanımı kolay olan koton ipler bulunmaktadır. Bu iplerin tek burgu, iki burgu ve daha fazlaca burgulu hallerini temin etmemiz artık çok kolaylaştı. Yapacağımız işe göre kalınlığını ya da burgu sayısını seçmeliyiz.

Makrome duvar dekoru yapımında genelde tek burgulu string ip dediğimiz ipler kullanılmaktadır. Duvar dekorunda asla mumlu ipler kullanılmaz. Mumlu makrome ipleri genelde takı yapımında kullanılır. Makrome duvar dekorunda kullanılan string iplerin kalınlığı genelde yapacağımız motife göre 3 cm ya da 5 cm kalınlığında tek burgulu ipler olmaktadır. Eğer makrome duvar dekorunuz daha püsküllü, püsküllerinin daha düz ve daha sade bir motif olsun isterseniz tek burgulu string ipler kullanmanızı tavsiye ederiz.

Makrome Duvar Dekoru

Makrome duvar dekoru yapımında bu bahsedilen büyüklükteki iplerin yanı sıra 4 mm ve 3 bükümlü halat ipler de çok sık kullanılan iplerdendir. Dekor yapımında önceden belirttiğimiz gibi düz püsküllü değil, daha dalgalı bir piskül elde etmek isterseniz fazla bükümlü ip tercih etmelisiniz.

Makrome ipinden dekor yapımında bizlerin tavsiyesi, daha çok 4 mm ve 3 bükümlü olan iplerdir. Çünkü seçeceğiniz bu ipler ile motifleriniz daha kolay işlenir. Ayrıca bu tür iplikler yıkamaya ve suya daha dayanıklı olan makrome ipleridir. Makrome duvar dekoru tek burgulu ipler ile yapıldığında diğer iplere göre daha dayanıksız olurlar. Yıkamaya da bağlı olarak çok daha kolay deforme olma potansiyeline sahiptirler.

Makrome Duvar Dekoru

Makromeden gökkuşağı yapımı için sitede bulunan diğer içeriklere göz atmayı ihmal etmeyin!

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu