Makrome Yapımı

Makrome Çanta Yapımı

MAKROME ÇANTA NASIL YAPILIR?

Merhaba!

Bugün sizlerle makromeden çanta nasıl yapılır sorusunun cevabını çok basit şekilde cevaplayalım. Keyifle yapacağınız bu çantalar özellikle yaz aylarında elinizden düşmeyecek! Hemen başlayalım!

Öncelikle makrome çanta yapımı için kullacağımız malzeme listesi aşağıdaki gibi..

  • 3 mm 2 bükümlü doğal halat ip
  • Makas
  • İğne
  • Çanta zinciri

Öncelikle yukarıdaki malzeme listesinde belirttiğim 3 mm 2 bükümlü ip çeşidini, dilerseniz 3mm ve5 mm tek bükümlü ya da 4 mm 3 bükümlü halat ip ile değiştirebilirsiniz.

Makromeden Çanta Yapımı

Haydi hemen makromeden çanta yapımına başlayalım! Öncelikle her biri 3 ya da 3,5 metre uzunluğuna denk gelecek şekilde 24 adet ip keselim. Artı olarak 1 metre uzunluğunda farklı bir ip keselim ve bu kestiğimiz ipi düz bir zemine (makrome demiri, dal parçası vs.) bağlayalım. Önceden kesmiş olduğumuz 24 adet ipi ortadan eşit olarak ikiye katlayarak, 1 metre uzunluğunda kesmiş olduğumuz ipe basit düğüm ile bağlayalım. Bu aşamada ilk sıraya makrome kare düğüm tekniği ile 12 adet düğüm oluşturmalıyız.

Makrome Çanta Yapımı

Makromeden çanta yapımında kare düğümün nasıl olduğunu ve basitçe öğrenmek için sitede bulunan arama butonuna makrome çanta yapımında kare düğüm tekniği yazmanız yeterli olacaktır. Şimdi makrom çanta yapımında ikinci aşamada sayılırız.

Makromeden çanta yapımının ikinci sırasında baştan ve sondan olmak üzere iki adet toplamda dört adet ip atlayalım. ve toplam olarak on adet düğüm oluşturalım. Artık makrome çanta yapımının sonlarına gelmek üzereyiz. Motifleriniz gözükmeye başladı bile! Sıradaki aşamada dört ve beşinci adımda yaptığımız işlemi makromeden çantamız ortalama 40 cm olana kadar devam ettirelim.

Makrome Çanta Yapımı

 

Artık makrome çantamızı, işimizin başında taktığımız demirden çıkaralım. Göz kararı düzgün olacak şekilde üçe katlayalım. Katlama işleminden sonra kenarlarında uzun kalan ipleri kullanarak çantanın her iki tarafından malzeme listesinde de belirtilen iğne yardımı ile dikelim. Çantayı artık ters çevirelim. Bu çevirdiğimiz kısım çantanın ön yüzü olacak. İstediğimiz püskül uzunluğunu ayarlayalım. İsterseniz hiç püskül bırakmayabilirsiniz. Kenar kısımlarından çantanın zincirini sabitleyelim. Zincir çeşidi, uzunluğu rengi tamamen sizin zevkinize ve ne renk ip kullandığınıza göre değişkenlik gösterebilir. Çantanın ağız kısmını ister boş bırakabilir isterseniz düşme, fermuar dikebilirsiniz.

 Makromeden çanta nasıl yapılırMakrome çantamız artık hazır! Dilediğiniz her kıyafetinizle kolayca kombinleyebileceğiniz rengarenk çantalarınızı zevkle kullanabilirsiniz!

Ellerinize Sağlık!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu