Evde Makrome Avize Yapımı – Kolayca Yap

Evde Makrome Avize Yapımı

Merhaba bu yazımızda makrome ile her evin olmazsa olmazı avizenin kolayca nasıl yapılacağını anlatacağız. Makrome ile avize yapmanın püf noktaları, hangi malzemelerin kullanılacağı,en çok karşılaşılan problemlerin nasıl çözüleceğini yazımızda bulabilirsiniz.

Yazımızda bahsi geçen yöntemleri harfi harfine uygularsanız hiç zorlanmadan makrome ile yapılmış bir avizeniz olacağından emin olabilirsiniz. Hadi şimdi makrome ipi ile avize nasıl yapılır ona bakalım.

Avize Nedir?

Avizeler denince birçok insanın aklına görkem, lüks, kristal ve parıltı gelmektedir. Ancak artık modern dünyada avizeler çok daha modern, bazen minimal ve kolay ulaşılabilir eşyalardır.

Eviniz için kişisel tarzınızı yansıtan mücevher parçaları gibidirler. Daha yakından bakarsanız evinizin genel tarzını dönüştürmenin en kolay yollarından birinin avizeler olduğunu göreceksiniz. Yani çok parlak görkemli avizeler yerine minimal ve sıra dışı hele ki kendinizin yaptığı tasarımın size ait olduğu bir avizeniz var ise yine aynı etkiyi bırakmanız mümkün.

makrome-avize

Makrome İpi İle Yapılmış Avize Nerelerde Kullanılır?

Avizeler evin her odasında,mutfakta,girişlerde bulunur. Aynı şekilde makrome avizeleri de evinizin her köşesinde kullanabilirsiniz. Eve daha sıcak ve modern hava katan makrome ipi ile yapılmış avizeler evinize yeni bir hava katacak. Peki makrome ile avize yapımı için ne gerekli? Hangi malzemeler lazım? Ve en önemlisi nasıl yapılır?

İşte bütün bu soruların cevabını yazımızın devamında öğreneceksiniz ve yazının sonunda sizin de makrome ile yapılmış bir avizeniz olabilir. Yapmanız gereken tek şey buradaki yöntemleri harfiyen uygulamak. Hadi başlayalım.

makrome-avize-2

Malzemeler:

 • 32 cm Kasnak
 • 3 mm Makrome İpi
 • Makas ve Tarak
 • Duy Takımı
 • Deri Bileklik
Yapılışı:
 1. Öncelikle kare örgü için 12 tane 1 m iplerimizi kesin.
 2. Kasnakta 8 tane on ikişerli gruplar olacak. Her işlemeye 1 m ip gittiğini düşünürsek toplamda 96 tane 1 m ip kesip kasnağa bağlıyoruz.
 3. Kare düğüm ile üçgen şekli vererek örmeye başlıyoruz ve düğüm modeli ile tamamlıyoruz.
 4. Kalınlığını ve uzunluğunu istediğimiz boyutlarda kestiğimiz iplerimizle 4 adet püskül yapıp kasnağa bağlıyoruz.
 5. Bütün saçakları ve püskülleri istediğimiz boyutlarda kesip tarak yardımı ile düzeltiyoruz.
 6. Elektrik ve asma aksamını, kasnağa makrome iplerimiz yardımı ile 3 eşit boyutta ayarlayarak bağlıyoruz.

İşte bu kadar. Elinize sağlık. Sizde makrome ipi ile yaptığınız avizeleri bize gönderebilir başka insanlar ile paylaşabilirsiniz.

Evde daha fazla eşya yapmak ve yeni şeyler öğrenmek için aşağıdaki bağlantımıza tıklayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir